Proč nehubnu, i když dělám všechno správně?

07.05.2024
"Proč se mi nedaří udržet si váhu, přibírám, měknu anebo nemohu zhubnout, i když dělám všechno správně?"

Častá otázka žen, se kterými pracuji. Slyším to neustále. Zabývala jsem se tímtéž intenzivně v posledních letech. Udržení optimální hmotnosti, konzistence těla a případně hubnutí ve zrajícím věku může být často náročné, zejména, když si myslíme, že děláme všechno, co bychom měly, ale výsledky stále nepřicházejí. Většinou za sebou máme desítky detoxů a diet a miliontý pokus o nový start... Je to velmi frustrující pro mnoho žen. To, co fungovalo po celou dobu, už nám neslouží, anebo nás doběhlo to, že jsme spoustu denních rutin dlouhodobě neřešily a celkově jsme se oslabily a tak nějak vnitřně i zvenku "změkly".

Z mé zkušenosti a praxe je několik důvodů, proč se ženám nedaří hubnout. Je to celá alchymie. Zachovat si cenné svaly a zároveň snížit množství tuku. Jaké můžeme používat strategie? Se všemi níže uvedenými body pracuji na sobě i se svými klientkami, a daří se nám dostat do šťastných verzí sebe samé i v komplikovaném období hormonální houpačky okolo menopauzy.

1. Nedostatečný příjem bílkovin

Bílkoviny jsou klíčové pro udržení a budování svalové hmoty, což je důležité, pokud chcete hubnout a udržet si pevné tělo. Doporučuji jíst 25-30 g bílkovin v každém jídle. Bílkoviny nám také pomáhají cítit se syté, což může pomoci omezit přejídání. Z mé praxe je tam většinou zakopaný pes a tuto strategii mnoho žen podceňuje. Pokud máte zájem naučit se jíst více bílkovin ve svém každodenním životě a plánovat si svůj jídelníček, trekujte jejich obsah ve Vašem každodenním jídle. Nebo sledujte mne, pište mi, budu přidávat i free recepty a inspirace do knihovny (částečně free a kompletněji brzy na herohero).

2. Nezdravé pamlsky a svačinky

Mnoho z nás má tendenci přeceňovat počet kalorií, které spálíme během cvičení, a podceňovat počet kalorií, které přijmeme během svačinek a mlsání. Zkuste nahradit nevhodné svačinky něčím zdravějším, plným bílkovin, jako je např. tvaroh apod..

3. Nedostatek pohybu a správného cvičení

Minimalistické tréninky, které nabízím, jsou ideální pro ženy nejen v perimenopauze a menopauze.  Je důležité věnovat pozornost jak kardio cvičením, tak také posilování, funkčním pohybům a mobilitě. Ať nás to baví. Zaměřujme se na všestrannou kondici minimalistickým způsobem, pro udržení svalové hmoty i zdraví našeho srdce. Svaly jsou metabolicky aktivní tkáň, což znamená, že čím více svalů máte, tím jste silnější, houževnatější a vitálnější. A i více kalorií spálíte.

4. Stres a nedostatek spánku

Stres a nedostatek spánku mohou výrazně ovlivnit naši schopnost cítit se dobře každý den a případně hubnout nebo si udržet stav těla, ve kterém se cítíme svěže. Vyšší hladiny stresového hormonu kortizolu mohou vést k přibírání na váze, zejména v oblasti břicha. Tam tuk opravdu ve velkém množství nechceme, protože ovlivňuje stav našich vnitřních orgánů a celkové metabolické zdraví. Dbejte na dostatek odpočinku a najděte si relaxační blahodárné aktivity, které vám pomohou odplavit nadbytečný stres, modulovat pozitivně naše reakce  a hlavně nám umožní i dobře spát a regenerovat.

5. Hormonální změny

Hormonální změny v perimenopauze a menopauze mohou ovlivnit naši schopnost hubnout a přizpůsobovat se nové hormonální houpačce našeho těla. Je to oblast, kterou je možné více stabilizovat i přírodními cestami. Doporučuji využít vše, co Vám pomůže a je s Vámi v souladu.

Strategie hubnutí a udržení optimální váhy pro zrající holky

Ve zralém věku je důležité přizpůsobit strategie stravování a případně hubnutí našim měnícím se potřebám. Zvažte spíše nízkosacharidovou stravu, která může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi a podpořit případné hubnutí. Zařaďte co nejvíce přirozených potravin. Pravidelný pohyb, dostatečný příjem bílkovin a zdravý životní styl jsou cenným klíčem k udržení nejen váhy, ale zlepšení celkového zdraví.

Který z bodů potřebujete vyladit vy? Jak Vám funguje Vaše každodenní rutina?